Традиционална сарадна два музеја се наставља: Која је ово буба?Вишегодишња успешна сарадња Природњачког и Народног музеја наставља се и даље, кроз нов циклус едукативних радионица за децу, које ће се наизменично реализовати у просторијама Народног музеја и Галерије на Калемегдану.Прва радионица у циклусу одржана је у суботу, 22.фебруара. Кустос Природњачког музеја Драгана Вучићевић одржала је у Народном музеју сажето предавање о инсектима и екологији, а заједно са колегиницом из Народног музеја мр Иваном Јанковић, музејским саветником, учествовала је у едукативној радионици за децу млађег школског узраста, на којима су деца од папирне смесе, картона и балона започела прављење занимљивих пињата-лутки, тј.моделе животиња, инсеката.
У организацији Народног музеја Ниш и Секције музејских педагога МДС у Културном центру у Нишу, 16. и 17. децембра 2019. године одржана је Друга конференција Секције музејских педагога Музејског друштва Србије са међународним учешћем. Тема скупа била је „Музејски програми за децу: учење и/или забава“. Рад под насловом "Позоришна представа након посете музеју - студије случаја" изложила је кустос едукатор Природњачког музеја, Драгана Вучићевић. Покровитељ конференције било је Министарство културе и информисања. Републике Србије а организатори, уз Народни музеј Ниш и Музејско друштво Србије, био је и Центар за музеологију и херитологију Филозофског факултета у Београду. Конференцију су отворили директор нишког Музеја, Ненад Спасић; члан ИО МДС, Марина Влаисављевић и председник Секције музејских педагога МДС, Драган Киурски. Више десетина учесника из Србије, Хрватске и Словеније изнело је своја искуства у музејској едукацији, примере позитивне праксе, али и проблеме са којима се едукатори суочавају током реализације пројеката и програма
Галерију и новоотворену изложбу "Пут на Месец", аутора вишег кустоса Милоша Јовића, 02.08.2019. године, посетили су ученици нижих разреда основних школа из продуженог боравка ОНИЦА. Кустос Драгана Вучићевић им је испричала понешто о подацима везаним за нашу планету и њен сателит, о томе како научници објашњавају занимљиве појаве у природи, као што су плима и осека.
Разговор се наставио о делимичном и потпуном помрачењу Месеца, минералима,биолошким циклусима, о томе како фазе Месеца делују на јазавца или жабу и њихове ловачке активности.
Посебно задовољство за ученике представљали су велика макета Месеца у средини Галерије и прикази плаже, пустиње и коралног гребена са живим светом који ту обитава.
Природњачки музеј је ове године први пут учествовао у еколошки промотивној манифестацији ПОВРАТАК ПРИРОДИ.
Догађај је организовао Завод за јавно здравље Панчево, заједно са Културним центрум Панчева и Фото савезом Србије, као један од програмских садржаја у оквиру традиционалне манифестације Међународног дечијег бијенала уметничког дечијег израза БУДИ. Међународни бијенале уметничког дечијег израза – БУДИ покренут је 2006. године и представља јединствену манифестацију у Србији и свету.
Манифестацију БУДИ традиционално отварају градоначелник Града Панчева и амбасадор земље госта - домаћина. Ове године је то био ИзраелПриродњачки музеј је петог јуна учествовао са едукативним програмом под назив Паукови и још понешто, који сачињавају две радионице намењене ученицима нижих разреда основних школа , као и наградни мини квиз.
Учесницима се награде додељују током отварања девете изложбе фотографија “Објективом кроз свет око нас” у фоајеу Културног центра Панчево. За то време представљена су популарна издања Природнњачког музеја, попут књиге „Како је Земља оживела“, затим приручника о слепим мишевима „Летеће ноћобдије“ или каталога изложби „ Пази, отровно“, „Кроз свет инсеката Србије“ и сл.На радионици су деца имала прилике да се упознају и са женком паука терестријалне врсте Chilobrachys fimbriatus. Паук је одмах освојио симпатије деце, а како потиче из Индије, деца су овој шармантној дами са осам ногу одмах наденула име - Индријана.
Радионицу су реализовале кустоси Природњачког музеја Сања Алабурић и Драгана Вучићевић.
У име Завода за јавно здравље Панчево, поводом Светског дана заштите животне средине, госпођа Мирјана Остојин, спец. санитарне хемије Завода за јавно здравље Панчево, уручила је Захвалницу Природњачком музеју за учешће у Манифестацији ПОВРАТАК ПРИРОДИ..
Четврти део радионице циклуса ЗУБИЋИ И КЉОВЕ одржаће се у суботу, 21.јула 2018. године у 13.00 у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану. На овој радионици говориће се мало више о рецентним сурлашима, о зубима код биљоједа, а учесници ће се опробати и у цртању.Број места је ограничен на 15 учесника.Заинтересовани треба да се пријаве кустосу Драгани Вучићевић путем мејла draganav@nhmbeo.rs (до попуне места, а најкасније до четвртка, 19.јула).
У суботу, 19.маја 2018. године, на платоу код бочног улаза у Галерију, одржана је радионица у форми интерактивног програма-трибине, под насловом Сви смо ми таленти. У реализацију су учествовала деца, посетиоци Музеја и учесници креативних радионица, као и публика. Модератори овог интерактивног програма биле су мр Ивана Јанковић, музејски саветник из Народног музеја и кустос Драгана Вучићевић из Природњачког музеја. Након уводног дела, у коме је кустос едукатор Драгана Вучићевић представила учеснике, ученик Душан Кртолица, аутор Енциклопедије праисторијских животиња је показао публици своје цртеже, али и одржао кратко предавање о сурлашима. Ученице Павлина Руменић и Лена Јовановић су присутнима показале своје фантастичне цртеже и објасниле како је откривен њихов таленат, али и колико је битно да се буде истрајан и да се вежба оно што се воли. Ученица Лана Павловић прочитала је песму која је настала на једној од ранијих радионица Природњачког музеја. Мр Ивана Јанковић из Народног музеја, одржала је кратко и веома надахнуто предавање и показала невероватно успешне дечје цртеже, а говорила је и о успешној вишегодишњој сарадњи са Природњачким музејем и циклусу радионица које спајају природу и уметност. Посебну атмосферу целом програму дали су ученици ОШ Соња Маринковић из Земуна, који су свој драмски таленат ставили у службу едукације вршњака. Млади Вукашин Кончаревић глумио је Јосифа Панчића, шармантни Борис Марко Рељић рецитовао је цитат о Пери Павловићу, првом управнику Природњачког музеја, а Лана Бабић и Михаило Лазић на духовит начин су приказали како посета музеју може да буде занимљив и поучан излазак. У програму је равноправно учествовала и публика, постављајући питања иизносећи своја искуства.
У оквиру традиционалне срадње кустоса Драгане Вучићевић из Природњачког и музејског саветника Иване Јанковић из Народног музеја, у суботу 21.априла успешно je одржана још једна радионица из циклуса "Животиње у природи и на сликама: Позориште сенки. “ Након што је мр Ивана Јанковић показала репродукције слика и фотографије скулптура на којима су приказане разне животиње (па и слонови), Драгана Вучићевић је малишане провела кроз изложбу сурлаша, а затим су добили задатак да осмисле сценарио за мини представу у Позоришту сенки, као и да нацртају и направе реквизите та исту. На крају су учествовали на квизу и задивљујуће успешно одговорили на питања из области екологије, опште културе, зоологије, историје уметности...
На захтев великог броја родитеља, настављамо са праксом прославе рођендана уз едукативне радионице и стручна вођења, у терминима када нема заказаних групних посета. Верни посетиоци наших изложби, Никола Нишчевић и Александар Јанчић са својим другарима прославили су десети, односно осми рођендан у Галерији на Калемегдану. Након што су их кустоси Сања Алабурић ( један од аутора актуелне изложбе) и Драгана Вучићевић провели кроз поставку, гости и слављеници су се опробали у прављењу различитих маски сурлаша, магнета за фрижидер, као и у квизу. Сања Алабурић је слављеницима уручила и поклоне Музеја.
Традиционална сарадња Природњачког и Народног музеја наставља се и у овој години. У суботу 10. марта, са почетком у 13.00 у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану, биће одржана радионица за децу од 7 до 14 година, под називом ”Животиње у природи и на сликама”.
Пријављени ће моћи да се ближе упознају са животињама приказаним на сликама домаћих и страних уметника које чине поставку Народног музеја, као и са сурлашима и савременицима сурлаша са изложбе Природњачког музеја. Учесници ће моћи да се опробају у прављену реквизита за мини представу луткарског позоришта, чији ће сценарио, уз помоћ кустоса Природњачког музеја Драгане Вучићевић и вишег кустоса Народног музеја мр Иване Јанковић, сами осмислити током радионице.
На крају радионице ће сви стварати контуре поменутих животиња у Позоришту сенки. Радионица је промотивна и бесплатна. Број места је ограничен. Заинтересовани се могу пријавити путем мејла на адресу draganav@nhmbeo.rs
У суботу 17. марта у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану одржана је креативна радионица „ Направи слона“. Деца су уживала у предавању колегинице Сање, као и у прављењу беџева, држача за оловке и слика слонова направљених од разнобојних срца.
Радионицу реализовле Соња Срејић и Сања Алабурић
Радионица у суботу, 10.фебруара, "Зубићи и кљове" била је повод да деца од 7 до 12 година прикажу своје таленте, као и знање које су стекли након што су са Драганом Вучићевић, кустосом едукатором, обишли изложбу посвећену сурлашима Балкана. Дечији радови - прелепи цртежи мамута и гомфотеријума дивно су се уклопили у амбијент. Научили су све о Кики и Вики. Hакон читања приче о платибелодонима, као и бајке Школа за сурлаше, од пластелина су извајали зубиће и кљову платибелодона и динотеријума за главне јунакиње ових прича, а за домаћи им је остало да ове приче и доврше. Знање о сурлашима помогло им је да све задатке на радним листићима реше у рекордном року.
Недеља, 28.јануара, била је диван дан за седмогодишњу Ксенију Веселиновић, која је са другарима у галерији Природњачког музеја на Калемегдану прославила рођендан. На цртежима су приказали распеване сурлаше, на којима се јасно разликује динотеријум који бере влат траве од модерног слона који се комфорно тушира сурлом. Приказани су и мамути Кика и Вика, а поред других поклона, Ксенију је обрадовао и дар Природњачког музеја-каталог Сурлаши- дивови из наше геолошке прошлости.
Први посетиоци Галерије у 2018. години су Јован и Биљана Владулов. На изложбу "Сурлаши", довели су их бака и дека Радмила и Славољуб Анђелковић 2. јануара. 2018. Уживали су у изложби а поклоњен им је каталог "Сурлаши, дивови из наше геолошке прошлости".
за посетиоце од 7 до 14 година
У суботу 23.12.2017. учесници радионице имали су задатак да реше питања на радним листићима, заврше бајку о платибелодону, нацртају праисторијске сурлаше и поправе зуб сурлашима који имају каријес. Основци узраста од 6 и по до 14 година, уз помоћ кустоса Драгане Вучићевић и студената волонтера Тамаре и Алексе, фантастично су урадили све задатке. А у Новој години, очекују нас и нове радионице.
Ученици трећег и четвртог разреда ОШ "Стеван Сремац" из Добановаца, у четвртак 29.11.2017. године посетили су изложбу "Сурлаши - дивови из наше геолошке прошлости". Стручно вођење кроз изложбу обавила је Сања Алабурић коаутор изложбе.
Ученици ОШ Јелена Ћетковић посетили су 28.11.2017. године, изложбу Сурлаши - дивови из наше геолошке прошлости. Кроз причу кустоса Драгане Вучићевић упознали су се са разликама зуба тетралофодона и динотеријума, као и са неким елементима историјске геологије. Посебну пажњу привукле су реплике Кике и Вике
Одмах по отварању Изложбе Сурлаши - дивови иу наше геолошке прошлости, прослављен је и први рођендан. У суботу, 25.11. 2017.године, Кика и Вика дочекале су слављеницу Милицу Видојковић и њене другаре из ПУ "Плави чуперак". Милица је славила 6. рођендан а изложбе Природњачког музеја редовно обилази. Одмах смо добили и "дечји" назив изложбе: "Слонаши". Кустоскиња и једна од аутора изложбе Сања Алабурић испричала је занимљиве приче о сурлашима а онда је уследила весела, рођенданска радионица. Слављеница и гости били су презадовљни. Пуно су научили, пуно се смејали, певали, правили маске....и рекли да је рођендан био диван.
У оквиру традиционалне акције Одељења за едукацију и комуникацију Природњачког музеја под називом Музеј у гостима код вас, кустос Драгана Вучићевић је у среду,15.новембра посетила новобеоградски вртић Тесла-наука за живот.
Након представљања музеја, малишани су имали прилику да додирну поједине музејске предмете, минерале и фосиле, али и да покажу неке мотиве животиња и биљака које проучава Музеј на својој одећи, а затим су на радионици правили маске животиња.
У суботу 4.новембра тачно у подне у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану почела је прва у циклусу радионица Музеји ДВА У ЈЕДАН,у сарадњи два музеја, Природњачког и Педагошког.
Тема прве радионице била је Астрономија за децу. Након обиласка изложбе Метеорити гласници свемира, деца су у Галерији имала задатак да на легендама изложбе, нађу појмове који почињу на задата слова азбуке, а затим да научена знања примене на радним листићима.
Лаганом шетњом малишани су потом, по ведром и топлом времену, од Калемегдана дошли до Педагошког музеја, где су на сталној поставци имали прилику да се упознају са старинским методама наставе географије и биологије. Затим су цртали и решавали слагалице и задатке из области астрономије у скамијама из прошлог века.
Радионицу су водили кустоси Драгана Вучићевић из Природњачког и др Александра Миловановић из Педагошког музеја.
Интересовање за циклус радионица под називом МАТЕМАТИКА СВУДА ОКО НАС у сарадњи Природњачког и Народног музеја и даље не престаје.
У недељу 5.новембра, тридесетак малишана су учествовала у Квизу знања које су заједнички припремиле кустоскиње ова два музеја, Драгана Вучићевић из Природњачког и мр Ивана Јанковић из Народног.
Фасцинирани метеоритима, али и геометријским облицима у природи, учесници су покушали да их стилизују, стварајући невероватне форме у пластелину, које су причале неке своје приче... Пад комете који је уплашио дремљивог диносауруса, али и шаргарепа и корнет сладоледа представљени купом од пластелина, као и мобилни телефон-квадар, имали су своје место у овој маштовитој поставци.
У недељу 18. јуна 2017. године, 27 ученика нижих разреда основне школе, учесника радионице Математика свуда око нас, којима су се придружили и неколико родитеља, решавали су бројне математичке проблеме, а све су то зачинили цртежима
природе и метеорита.
Последњи дан Манифестације Музеји Србије десет дана од 10 до 10 обележен је мултимедијалним перформансом ПРИРОДЊАЧКА БАЈКА на простору иза Галерије Природњачког музеја на Калемегдану.
Истовремено са ликовном и радионицом аикидо технике, одржавала се позоришна представа, настала из едукативних радионица током претходне изложбе. Уз звуке валцера фантастично нам је дочаран крај 19. века, зашта се побринуо млади плесни пар и хор са талентованим солистима.
Костимирани ученици ОШ Соња Маринковић, глумили су седобраде научнике заслужне за оснивање Музеја 1895. године, на текст кустоса Драгане Вучићевић. Стечено знање током разгледања изложби и стручног вођења ученици школе Бранко Пешић су преточили у оригиналне стихове песме „Кафа и метеорити“ коју су тинејџери темпераментно извели уз реп музику.
За занимљивости из света биологије, побринуле су се ученице ОШ Вељко Рамадановић и Соња Маринковић. Посебан део посвећен је борби против дискриминације по било ком основу. Наступио је хор уз песму „Немој да се ругаш“, изведену уз музику, и на знаковном језику, а млади витез је мачем и штитом на коме је лого Природњачког музеја одбранио колегиницу-генијалног ђака генерације, од насиља завидљивих вршњака.
Ређали су стихови и уз звуке флауте. На крају, након кола које су извели ученици Средње занатске школе, на сцену су уз својеврсни дефиле, изашли учесници ликовних радионица и приказали управо настале радове. На крају су сви погледали изложбу Метеорити-гласници свемира.
Сарадња са Народним музејем успешно се наставља и у овој години. Овог пута тридесет малишана (и још толико њихових родитеља) учествовало је на првој радионици у недељу, 14.маја, у оквиру циклуса НАУЧНИЦИ И ОТКРИЋА које су водиле Драгана Вучићевић (Природњачки музеј) и Ивана Јанковић (Народни музеј).
Након проласка кроз изложбу „Метеорити-гласници свемира“, деца су се упознала на нов начин са пределима која су на својим платнима приказивали наши сликари, а који су познати и по метеоритима (Сокобања нпр.). Након тога, од пластелина су успешно вајали кратере метеорита из разних делова света. Следећи пут ће се ближе упознати са научницима, а показаће и своје знање из математике.
Различити таленти су се показали на радионици Пут кафе у суботу, 18.марта. Једна екипа кје журно дизајнирала шољице кафе, друга екипа је лепила колаже и исечке из новина, како би направили свценографију за две мини позоришне представе, док су млади глумци учили текст који су њихови другари, сценаристи, журно писали. На крају је, као увод у преформанс, настала ова дивна песма.
Кафа
Ујутро је свако пије,
без ње јутро добро није.
Дошла нам је из Етиопије,
сад је свако пије.
Можда нека лоша дејства има,
али свиђа се свима.
За децу има штетно дејство,
у дечјем организму јој није место.
На свету је пије доста људи,
многи због ње постану луди.
Пије се слађа, а може и горка,
али најбољу кува баба Зорка.
Кафа се она зове,
по продавници је сви лове.
Њу је ловила и цибетка,
када човек кафу не воли, то је ствар ретка.
Лана Павловић, 5-3 ОШ "Соња Маринковић" Земун
Ученици шестог и седмог разреда О.Ш. Стари град, у суботу су посетили изложбу „Кафа, узбудљива прича о добром укусу“ и пажљиво саслушали предавање кустоса едукатора Драгане Вучићевић.
Прича о кафи није само прича о тамном напитку и његовим штетним и корисним ефектима на здравље човека, већ, пре свега, комплексна прича о историји света, трговини, кријумчарењу, робовласништву, дизању револуција и првим биоскопским пројекцијама у Београду.
У средишту пажње је украсна биљка која се може гајити у саксијама, карактеристичан црвени плод и прелепи цвет, али ту су и романтичне приче о љубавима, компоновању кантата и писању ремек-дела класичне књижевности...
Субoтa, 28. jaнуaр 2017. године, биo je дaн кaдa je у Гaлeриjи прoслaвљeн рoђeндaн Aнтoниja Mинићa. Aнтoниje je сa друштвoм слaвиo jeдaнaeсти рoђeндaн. Учeник je OШ "Свeтoзaр Mилeтић". Зaбaвa je дугo трajaлa a oсим прeдaвaњa, Aнтoниjeви гoсти уживaли су и у нeкoликo рaдиoницa и тaкмичили сe и у знaњу и у крeaтивнoсти. Билa je oвo вeсeлa зaвршницa излoжбe "Рoгoви - бoрбeнo знaмeњe сисaрa".
У суботу 24. децембра одржана је последња радионица Носорог и његови другари папкари у овој години.
Најмлађи учесници су постављали сличице јака, дивокозе, еланд антилопе и пуду јелена на њихова станишта, а затим цртала сисаре са роговима.
Ова промотивна радионица ће се, независно, одржати у још једном термину,
у пролећним месецима, и биће благовремено најављена на сајту Музеја.
Још један рођендан прослављен је у Галерији Природњачког музеја на Калемегдану. У суботу 17. децембра 2016. године, Роберт Мрђа, ученик ОШ "Михаило Петровић Алас", прославио је са друштвом осми рођендан, на изложби "Рогови - борбено знамење сисара". Пошто су из предавања и забавног квиза кустоса Драгане Вучићевић научили све о "рогатим сисарима", уживали су у невероватној и оригиналној торти!
Ведар и сунчан, мада прохладан, децембарски дан инспирисао је преко сто малишана из ОШ Нада Пурић из Ваљева да посете Београд и Галерију Природњачког музеја на Калемегдану. Након што им је кустос Драгана Вучићевић одржала предавање, и показала изложбу на којој су приказани сисари који имају рогове, малишани су , по групама, улазили и у Зелени салон, користећи прилику да додирну експонате, а када су се добро угрејали, сели су и прелиставали књиге. На крају , гледајући стари лустер са абажуром од јеленских рогова, научили су нас да се тај експонат назива“сијалице са роговима“
„Кад би јелен имо крила, то би брза птица била“, ове стихове написао је својевремено наш велики песник Јован Јовановић Змај, а деца из вртића Чика Јова Змај имала су прилику данас 06. децембра 2016. године да се мало ближе упознају не само са јеленима, већ и са шупљорозима и носорозима. Прилика да, без икакве опасности, можете додирнути рогове јелена лопатара, муфлона и лоса не дешава се често, а ови малишани су је данас радосно искористили .
У среду, 23.новембра 2016. кустос Драгана Вучићевић је у оквиру пројекта "Музеј у гостима код Вас", гостовала у геронтолошком центру - Дому за пензионере "Бежанијска коса". Након презентације у свечаној сали на којој су представљени историјат, збирке, радионице и изложбе Музеја, корисници су имали прилике да се упознају са неким експонатима из збирки Музеја, и да разговарају са кустосом на тему геологије и екологије. На крају су за задовољством учествовали у Квизу опште културе и информисаности.
Субота, 12. новембар 2016. године.
Наша драга пријатељица Сара Стефановић много воли научна истраживања и Природњачки музеј. После шестог, одлучила је да и свој осми рођендан, већ по традицији прослави радно у нашој Галерији, проучавајући животиње на актуелној изложби Рогови-борбено знамење сисара.
Седамнаесторо деце, Сариних другара и још неколико родитеља, пажљиво су саслушали причу кустоса Драгане Вучићевић, а затим, у озбиљној научној атмосфери, тачно одговарали на питања из билогије, екологије, па чак и математике током квиза.
Сара је изразила жељу да учествује и на радионици "Носорог и његови другари папкари", у суботу 19. новембра.
Субота, 08.10.2016.
Сарадња два различита београдска музеја може бити лепа прилика да се осветли наше културно наслеђе са пуно различитих, понекад и неочекиваних аспеката.
Прва радионица у цикусу под називом Моја Србија-кроз пределе и живи свет, спојила је сликарство, пејсаже, уметност, историју и животиње са роговима, на задовољство 26 деце, учесника радионица.
Кустоскиње, Ивана Јанковић из Народног музеја и Драгана Вучићевић из Природњачког, имале су задатак да, заједно са малишанима, пронађу нит која спаја зоологију, сликарство, екологију, географију и музеологију. А након успешног савладавања једне друштвене игре са мапама, деца су се посветила креативном раду – њихови цртежи јелена, жирафа, носорога су заиста импресивн
У петак 30. септембра 2016. године, Панчићев кабинет је био пун деце! Малишани из вртића "Чика Јова Змај" помно су пратили причу о "осмоногим комшијама"
У Природњачком музеју у Његошевој улици, субота 27 09 2016 је била резервисана за најмлађе!
У оквиру Дана европске баштине организована је радионица - правили смо слепе мишеве, сове, пчелице, пецали, слагали слагалице и чули занимљиве приче кустоса из биологије и геологије.
Придружите нам се и у сутра на предавању „Слепи мишеви и живот наопачке“ а у петак ћете моћи да чујете нешто више „Осмоногим комшијама“.
Добродошли!
У субoту 9.jулa 2016. oдржaнa је вaнрeднa Цртaoницa шкoљки. Прво је у Гaлeриjи oдржaнo прeдaвaњe и рaдиoницa, a зaтим је неколико заинтересованих oтишло у Природњачки Mузej у Њeгoшeвoj. Пoкaзaн им је Бизoнaриjум, и уз крaтку причу дато објашњење o изложеним стeпским бизoнима, a зaтим je у сoби 14 oдржaнo прeдaвaњe o излoжeним eкспoнaтимa и крaтaк истoриjaт Mузeja. Oцeнe и утисци дeцe и рoдитeљa су пoзитивни по мишљењу Драгане Вучићевић, кустоса и едукатора.
Непосредно пре почетка школског распуста, Драгана Вучићевић, кустос Одељења за едукацију, комуникацију Природњачког музеја посетила је традиционалну манифестацију Школска Ноћ музеја. У основној школи Војвода Степа Степановић у Кумодражу, креативни ученици су скромним средствима дочарали различите музеје и научна достигнућа ранијих епоха. Ученици су били обучени у костиме Тесле, Ајнштајна и Милеве, Чарлса Дарвина... Кустос је, заједно са професором биологије Виолетом Апостоловски Дупор, са задовољством подсетила ученике да се и у Природњачком музеју могу наћи збирке минерала и фосила из доба диносауруса, да смо имали изложбу посвећену Дарвину и Јосифу Панчићу и позвала ученике да посете Природњачки музеј.
У суботу 4.јуна у Галерији на Калемегдану, одржане су 4 радионице.. Долазила су нам бројна деца из Француског Културног центра (Atelier Enfants), мања група деце из вртића Универзум и такође, врло талентована деца у пратњи родитеља, узраста од 4 до 16 година. Одушевили смо се сви: идеје су биле фантастичне, а потез све прецизнији! Цртежи су са пуно детаља, а показали су своје знање и о диносаурусима, иако су сву пажњу фокусирали на шкољке.
Овим радионицама завршен је циклус едукативних цртаоница под називом «Заронимо у свет мора» и полако се припремамо за нови, у идућој школској години, под неким другим називом.
Цртежи се могу, до краја трајања изложбе «Шумови мора», погледати у Зеленом салону.
Напомена: изложба се стално ажурира: због ограниченог простора, део радова се повремено скида (да би се изложили нови), и након извесног времена, поново поставља, тако да је изложба «Изронимо шкољке цртањем» у Зеленом салону увек нова и опригинална.
Meђу првим пoсeтиoцимa Maнифeстaциje "Mузejи Србиje десет дана од 10 до 10", у четвртак 12. мaja 2016. године, били су Пeтрa Лoнчaрeвић (5 гoдинa) и Toдoр Илић (4 гoдинe). Нaкoн штo су oбишли излoжбу "Шумoви мoрa" и прoгрaм "Изрoнимo шкoљкe цртaњeм", пoжeлeли су дa и oни пoклoнe нeштo Гaлeриjи и буду aктивни учeсници у крeирaњу сaдржaja Maнифeстaциje.
И ове суботе, 14.маја, у два термина, млади посетиоци Галерије су дизајнирали предмете за свакодневну употребу са мотивима шкољки. Њихова дела нашла су се ухваћена у мрежи, на зидовима Зеленог салона Галерије на Калемегдану, у оквиру мини изложбе Изронимо шкољке цртежом. Мини изложба, која се непрестано допуњује новим радовима, биће доступна гледаоцима током манифестације Музеји 10 дана од 10 до 10.
Последња радионица поменутог типа, у овом полугодишту је у суботу 4.јуна у 12.00сати.
Остало је још неколико слободних места, а заинтересовани се могу пријавити кустосу Драгани Вучићевић путем мејла draganav@nhmbeo.rs и на тел. 011-3442 147
У петак 08. априла 2016. године, посетила су нас деца из вртића "Чикa Joвa Змaj" из Београда. Нaкoн прeдaвaњa и крeaтивнe рaдиoницe "Шкoљкa, шкoљкa, шкoљкицa", aутoрa и рeaлизaтoрa Сoњe Срejић, кoмeнтaр jeднoг oд учeсникa биo je: "Никaдa нисaм биo у бoљeм Mузejу" (Aлeксa, 6,5 гoдинa).
Некада и родитељи пожеле да се придруже (утисци о радионици)
Изложба Шумови мора је прилика да се подсетимо дугих шетњи по обали мора и сакупљања разних љуштурица које су таласи избацили (под условом да се у њима не налази жив организам пужа или шкољке). Истовремено, можемо да, макар на тренутак оставимо по страни свакодневне проблеме и да на крилима маште отпутујемо до Филипина или острва Пацифика, заронимо и уживамо у невероватном подводном свету и чудесним облицима мекушаца ових егзотичних крајева. Спирала, површински напон, Фибоначијев низ, појмови који понекад умеју да збуне на шасовима математике и физике, одједном постају лаки и доступни чак и за ученике млађих разреда и постаје веома јасно логично зашто је и пећински човек покушавао да црта (или пише) по љуштурама пужева, зашто су шкољке некада биле вредније од злата и како су инспирисале славне уметнике (да Винчија, лорда Бајрона, Ботичелија). Њиховим стопама кренули су и изузетно креативни и талентовани учесници радионице Заронимо у свет мора, који су у суботу 2.априла, инспирисани изложбом, дизајнирали накит, намештај, кутије, тепихе, одећу...са мотивима експоната приказаних на изложби (са све латинским називима). Подмлатку су полако почели да се придружују и родитељи, а утиске једног тате можете видети на линку испод.
http://www.pictogramax.com/zaronimo-u-svet-mora/
Следећа радионица биђе одржана у суботу 16.априла, а заинтересовани могу да се пријаве, као и до сада, кустосу Драгани Вучићевић, путем мејла draganav@nhmbeo.rs или на телефон 011 3442 147